reklama

Španielka nakazená ebolou sa vyliečila

Teresa Romero, sestrička, ktorá sa nakazila pri ošetrovaní španielskeho misionára, ktorého previezli z Afriky s ebolu, sa vyliečila. Najprv ju média označovali sa neschopnú babráčku, teraz sa však všetko rýchlo zmenilo a majú ju za hrdinku. Jej manžel bude žalovať kompetentných za urážku na cti a neschopnosť zvládnuť celú situáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Na Terese skúšali rôzne metódy liečby. Jednou z nich bolo aj podanie krvnej plasmy od Paciencie Melgar, ktorá pracovala v Libérii spolu so spomínaným španielskym misionárom. Sama ebolu prekonala, a tak mala v krvi protilátky. Proti ebole zatiaľ nie je žiaden liek, a nakazení majú vraj 10-75% percentnú šancu na uzdravenie (v závislosti od typu vírusu) a Paciencia mala to šťastie. Bohužiaľ ju do Španielska nepreviezli načas, takže samotnému misionárovi nedokázala pomôcť. Okrem toho na Terese skúšali aj antivirovú liečbu favipiravir. Zatiaľ sa nevie, čo presne jej pomohlo. Vyliečenie z eboly sa potrdzuje pomocou PCR, čo je reakcia, kde sa aj najmenší kúsoček DNA dokáže namnožiť toľkokrát, že sme ho schopní detekovať. O tejto metóde som už písala viackrát na mojom blogu. V prípade eboly sa z krvi pacienta vyextrahuje DNA a ak sa tam nachádza vírus eboly, uvidíme pozitívny signál. Takáto diagnostika sa urobí behom pár hodín. Teresa má už niekoľkokŕat za sebou testy negatívne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teresa je z toho všetkého v šoku, asi až teraz, keď sa má už lepšie, si začína uvedomovať, čo sa vlastne stalo. Jej manžel Javier Limón, ktorý bol za celý ten čas v karanténe, poskytol médiám rozhovor o podbrobnostiach, ako to vlastne celé prebehlo.

Javier tvrdí, že Teresa bola vždycky veľmi odvážna a na oddelenie bezpečných infekčných chorôb sa prihlásila dobrovoľne. Podľa jeho názoru nebol zdravotnícky personál dostatočne vyškolený na prácu s ebolou. Kurz, pri ktorom ich učili ako si obliekať ochranný odev, vraj trval len 20 minút. Vždy, keď si ochranný odev jedna sestrička zoblieka, druhá musí na ňu cez sklenené okno dohliadať, či robí všetko správne. Javier bol na tom istom oddelení a vraj počul, ako raz jedna druhej hovorila: “Nie, nie, čo to robíš!? Takto sa to nesmie, musíš z druhej strany!” Zdá sa, že to vyzliekanie nie je také jednoduché. Hlavne ten odev je strašne nemotorný a človek sa v ňom hrozne potí. Šéf zdravotníctva v Madride, Javier Rodríguez, bude čeliť obvineniu z urážky na cti, keď sa na tlačovej konferencii posmieval z Teresy, že predsa na obliekanie ochranného odevu nie je treba vysokú školu. Do toho zamiešal Dr. Jose Maria Echevarría, ktorý pracuje ako doktor v Sierra Leone, kde ošetruje nakazených ebolou. Poslal list vedúcim predstaviteľov zdravotníctva v Španielsku, kde kritizuje, že dokonca aj oni v Afrike majú lepšie vybavenie ako je v Madride. Na druhej strane, všetci madridskí vedúci predstavitelia a experti tvrdia, že vybavenie nemocnice Carlos III a použité ochranné odevy boli na úrovni. Moj blog je nestranný, lebo ja už teda neviem, komu mám veriť a osobne som to tam preverovať (našťastie) nebola.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej podľa Teresinho manžela mohol byť zdravotnícky personál s nakazeným pacientom maximálne 15 minút, potom ich mali upozorniť, že sa už treba vrátiť. Raz mala Teresa zložiť matrac, na ktorom misionár pred smrťou spával, a teda bol plný jeho potu a výlučkov. Vtedy bola Teresa v jeho izbe dlhšie a nikto ju naspäť nezavolal. Podľa Javiera sa mohla nakaziť pri minipulácií s týmto ťažkým matracom, čím zase obviňuje vedenie nemocnice zo zlej organizácie práce. Predtým však jej kolega povedal médiám, že sa mu Teresa priznala, že sa mohla nakaziť pri vyzliekaní, keď sa dotkla rukavicou tváre, čo vraj následne poprela. Záver vyšetrovania ešte nevieme a všetci dúfajú, že sa Teresa rozpamätá, v akom momente mohlo dôjsť ku kontaktu telesných tekutín pacienta s jej kožou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za celú hystériu okolo eboly v Španielsku ale určite nemôže samotná Teresa, ale verejnosťou kritizované kroky, za ktoré zodpovedali vedúci nemocnice a zdravotníctva. Najviac kritizovaný bol príchod sanitky a prevoz do nemocnice, aj keď Teresa zavolala, že sa cíti veľmi zle a že má podozrenie na ebolu. Správali sa k nej, ako keby mala obyčajnú chrípku. Je to ako v Kocúrkove. Už si viem predstaviť, že teraz, keď sa už Teresa vyliečila a nikto iný sa od nej nenakazil, budú všetci vedúci s úsmevom na tvári prijímať ocenenia za perfektné zvládnutie celej krízovej situácie.

Podobné dva prípady sa stali v USA, kde sa sestričky Nina Pham a Amber Vinson nakazili tiež pri ošetrovaní pacientov s ebolou a tiež sa vyliečili. Svetom obehli fotky, kde prezident Obama objíma Ninu, ako symbol toho, že po vyliečení sa už z pacienta stáva opäť zdravý človek, a preto sa ho môžeme znova normálne dotýkať. Vyliečený človek má však špeciálne schopnosti, a to imunitu voči ebole po dobu niekoľkých rokov. Podobne ako je to s kiahňami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obama objíma vyliečenú americkú sestričku. Dokáže urobiť také gesto so španielskou sestričkou aj Mariano Rajoy?
Obama objíma vyliečenú americkú sestričku. Dokáže urobiť také gesto so španielskou sestričkou aj Mariano Rajoy?  (zdroj: http://nypost.com/2014/10/24/dallas-nurse-free-of-ebola/)

Ebola je infekčná choroba, ktorú v súčasnosti na Slovensku určite len tak nedostanete, ale vo všeobecnosti zabíja viac ako obyčajná chrípka. Zaujímavú animáciu si môžete pozrieť v nasledujúcom odkaze. Zobrazujú sa tam infekčné vírusové ochorenia, pre každé je tam 100 štvorčekov predstavujúcich 100 ľudí. V prípade chrípky sa 100 štvorčekov zaplní strašne rýchlo, ale len jeden z nich je čierny - mŕtvy. V tom istom čase je ebolou nakazených len pár ľudí, po dlhšej dobe sa štvorčeky postupne zaplnia, ale čiernych štvorčekov je oveľa viac ako pri chrípke. Mohlo by to pre nás bežných ľudí znamenať, že ak neošetrujeme pacientov nakazených ebolou a ani nechodíme do rizikových oblastí Afriky dotýkať sa nakazených ľudí, tak môžeme v noci spokojne spávať. Možno jedine vedúci nemocníc a politici by mali v noci rozmýšľať, čo urobia, ak sa im napríklad z Libérie prihlási nejaký misionár, že sa nakazil a že sa chce dostať domov.

Ľudia asi milujú histériu (alebo im ju média podstrkujú), a tak som sa prekvapila, keď môj bývalý spolužiak z vysokej školy, pôvodom z Namibie, zdieľal na facebooku odkaz, že ebola je choroba, ktorú vymysleli Američania, aby sa zbavili ľudí v Afrike a dostali sa k ich nerastnému bohatstvu. Že ebola ako vírus vlastne neexistuje a šíri sa len cez očkovanie, ktoré aplikujú humanitárni pracovníci zo Západu. Úplne ma dostalo, ako človek s prírodovedným vzdelaním môže rozširovať takéto blbosti, ktoré sa pomaly stávajú hoaxom - vymyslenou správou, ktorej nakoniec všetci veria, lebo ju všade vidia. Je to paradoxné, že v dnešnej dobe informačných technológií je naozaj problém dostať sa cez hromadu žvastov k originálnej a správnej informácii. A tie hlúposti sa šíria rýchlejšie ako správne informácie. Už som čítala aj ďalšie hlúposti, kde ľudia bojujú za to, že treba zastaviť všetky lety z rizikových oblastí. Ale vírus eboly sa neprenáša vzduchom, ale telesným kontaktom a nie je možné aby nejaký vírus tak rýchlo zmutoval, aby sa z jedného dňa na druhý začal prenášať aj vzduchom. Kontroly teploty na letiskách sú totálne na smiech a robia sa len preto, aby mali ľudia vo vyspelom svete pocit bezpečia. Peniaze by sa mali radšej investovať do zlepšenia infraštrukúry v Afrike, aby sa vírus raz a navždy zastavil.

Ja tu teda tiež chcem priviesť veci na správnu mieru:

- ochranný odev proti ebole si preventívne kupovať nemusíte. Už sa predávajú online, ale to si zase niekto stavia biznis na hlúposti ľudí,

- banánmi dovezenými z Afriky sa nenakazíte,

- v pohode môžete ísť aj na koncert vášho obľúbeného rapového speváka,

- v pohode môžete ísť aj do safari v Juhoafrickej republike, napríklad národný park Kruger je od Sierra Leone vzdielný až 10000km, zatiačo Slovensko “len” 7800 km.

Mária Džunková

Mária Džunková

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som mikrobiálna genetička. Pracovala som v Česku, v USA, v Španielsku, v Austrálii. Mojou aktuálnou zastávkou je Kalifornia. Na tomto blogu sa snažím prerozprávať moje vlastné vedecké články spôsobom jasným aj pre nevedeckú verejnosť Zoznam autorových rubrík:  VedaO mojom dedovi

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu