Ako vznikol nezmysel, že očkovanie spôsobuje autizmus

Autor: Mária Džunková | 6.4.2015 o 20:40 | (upravené 13.4.2015 o 0:09) Karma článku: 11,65 | Prečítané:  47951x

V posledných týždňoch sa u našich českých susedov rozpútala nezmyselná diskusia o očkovaní. Neodborná verejnosť sa bavila o niečom tak cennom, ako je celospoločenské zdravie. Obľúbeným argumentom milovníkov konšpiračných teórií je, že očkovanie spôsobuje autizmus. Je to však už mnohokrát vyvrátený nezmysel. V tomto blogu sa dozviete, ako tento mýtus vznikol, prečo štúdie, ktoré ho vyvracajú, nie sú platené farmaceutickými firmami a prečo sa dá očkovanie označiť ako Bio.

Doktor Andrew Wakefield v roku 1998 publikoval článok v medicínskom časopise Lancet (impakt faktor 39.21 – vyšší ako Nature), kde popísal, ako sa u 8 z 12-tich detí vyskytli príznaky autizmu po podaní vakcíny proti osýpkam, parotitíde a ružienke. Štúdia má veľa vedeckých nedostatkov: má málo pacientov, chýba kontrolná skupina, chýba biologický dôkaz tejto “súvislosti” atď.

Ako je možné, že sa do Lancetu takýto výskum vôbec dostal? Článok má na prvý pohľad znaky medicínskeho reportu na úrovni, sú tam dobre spracované obrázky, je vidno, že urobili nejaké vyšetrenia a merania. Asi mal doktor Wakefield štastie a posúdenie jeho článku robili asi príliš roztržití (alebo príliš spriatelení ?) oponenti a bez hlbšieho zamyslenia publikovanie schválili.

Investigatívny novinár Brian Deer sa odhodlal vyhľadať všetky deti z tohoto článku a zistil, že deti boli do štúdie zámerne vybrané antivakcinačnými hnutiami, v ktorých Wakefield aktívne vystupoval, aby sa mu presne hodili do vopred premyslených výsledkov. Okrem toho, v článku hovorí o určitých príznakoch, ktoré s autizmom spája vlastne len on sám, reálne bol autizmus diagnostistikovaný len jednému dieťaťu. Podrobnosti o odhalení si môžete prečítať v British Journal of Medicine.

Komisia expertov začala Wakefieldov článok skúmať a v roku 2010 ho musel Lancet stiahnuť. Doktor Wakefield sa začal obhajovať, že jeho článok bol len medicínska správa o stave pacientov a nie vedecký výskum. To mu ale nepomohlo a vylúčili ho z lekárskej komory.

Publikovanie takéhoto sfalšovaného výskumu malo za následok prepuknutie lokálnych epidémií v miestach, kde sa pohybovali deti, ktorých rodičia očkovanie odmietli. Okrem toho sa vedecké úsilie a verejné financie začali mínať na overenie, či je naozaj pravda, že očkovanie vyvoláva autizmus, miesto toho, aby sa skúmalo, čo ten autizmus spôsobuje naozaj.

Napríklad v Dánsku zopakovali ten istý výskum, ale až s 537 303 deťmi (v New England Journal of Medicine, impakt faktor 54,42), vo Fínsku s 1,8 miliónom detí (v The Pediatric Infectious Disease Journal, impakt faktor 3,14) a výsledok spojenia očkovania s autizmom bol negatívny. Vedeckých štúdií vyvracajúcich spojenie autizmu s očkovaním sú desiatky a ako prehľad literatúry sú pekne spracované v časopise Clinical Infectious Diseases. Týmto článkom sa ale nevenuje žiadna mediálna pozornosť a sú publikované vo vedeckých časopisoch s nižším impakt faktorom. Kedže sú vedci hodnotení podľa impakt faktoru svojich publikácií, nemajú z vyvrátenia spojenia očkovania s chorobami žiadne osobné dobro, napriek tomu nič nefalšujú a publikujú pravdu.

Každý vedecký článok má na konci uvedených sponzorov, väčšinou sú to štátne či medzinárodné organizácie. Samozrejme, môžete si povedať, že vedci sponzorovanie farmaceutickými firmami zatajili. Osobne si neviem predstaviť, ako by t aké sponzorovanie v praxi fungovalo. Nejaký zástupca farmaceutickej firmy zaklope v tajnosti na dvere kancelárie a povie:  "C hcem, aby ste napísali článok o nespojiteľnosti našej vakcíny s chorobou XYZ?”

Vedci lieky nepredpisujú ani nepredávajú, tak prečo by im farmaceutické firmy klopali na dvere ako u lekárov ? Ak sa jedná o liek, ktorý nie je na predpis, presviedčajú rovno vás samotných, tak isto ako akákoľkej iná firma – všade prítomnou reklamou. Farmaceutické firmy ale predávajú produkty, ktoré prešli obrovským testovaním, oveľa väčším ako potravinárske výrobky, ktoré denne kupujete a ktoré tiež priamo ovplyvňujú vaše zdravie.

Môj kolega Rodrigo sedí v kancelárii vedľa mňa a v Pediatric Infectious Disease Journal (impakt faktor 3.14) publikoval článok, v ktorom porovnával zloženie črevných baktérií u detí začkovaných a nezaočkovaných vakcínou RotaTeq. Je to príklad toho , že sa neskúma vplyv vakcín iba na človeka, ale dokonca aj na črevné baktérie. Rodrigovi vyšlo, že vakcína zloženie baktérií vôbec neovplyvňuje, takže na publikovanie v prestížnom časopise nemohol ani pomyslieť. A sama môžem dosvedčiť, že nám žiadna farmaceutická firma na dvere neklopala, ale bolo to platené zo štátnych peňazí . Štát má totiž naozaj záujem vedieť o vakcínach pravdu. Chce si byť istý, že to, čo podáva ľuďom nespôsobí viac zdravotných problémov ako úžitku. Lebo viac problémov by ho stálo viac peňazí.

Ja viem, že je ťažké, aby ľudia verili, že sa o ich zdravie štát naozaj stará, keď stále zvyšuje ceny liekov, predlžuje čakacie doby na operácie, nemotivuje lekárov, aby do nás nepchali v kuse len samé ibuprofeny a antibiotiká... Štát ale stále reguluje verejné zdravie v mnohých oblastiach, čo možno berieme už ako samozrejmosť. Aby sa nešírili epidémie, vybudoval sieť odpadových vôd. Posiela do obchodov kontroly a keď sa nájde v zmrzline Salmonella, urobí ochranné opatrenia. Kontroluje kvalitu vodných nádrží a kúpalísk atď.

Občania môžu mať názor na vojnu na Ukrajine, na referendum o rodine, na existenciu mimozemšťanov, ale sú isté otázky ako očkovanie proti vysoko nákazlivým a nebezpečným chorobám, ktoré sú tak jasné, že sa prosto názor občanov zisťovať nemusí. Potom by to mohlo skončiť tak, že si niekto postaví pred svojím domom nádrž s výkalmi, kde prihodí ešte zopár zdochnutých potkanov a prehlási to za najmodernejšie kúpalisko. “Poďte si vyskúšaťnašu stoku, okúste nové vôňe, vyskúšajte nevšedný zážitok!” A čo tak začat predávať zmrzlinu s novou príchuťou Salmonely? “Skúste našu výbornú Salmonelóznu zmrzlinu, jedinečný gastronomický zážitok!” Majitelia budú vyhlasovať, že štát nemôže zabrániť v uskutočnení ich skvelých podnikateľských plánov, lebo ide o ich slobodu podnikania, takže verejné zdravie nech ide bokom.

Teraz príde dosť hororové privnanie: vaše rozkošné milučké dieťa, ktoré ste odmietli zaočkovať, je vlastne lepidlom na patogény, tak isto ako tá odporná stoka odpadových vôd. Patogén nerozlišuje, či sa jedná o krásne dieťa alebo smradľavú stoku. Každý patogén má svoje obľúbené prostredie, a ak ho nájde, tak epidémia je na svete.

Odmietnuť očkovanie je veľmi krátkozraké.  Ak si myslíte, že vaše dieťa nikdy neochorie, lebo jeho kamaráti zaočkovaní sú, tak ste na omyle. V mnohých krajinách sveta neexistuje systém povinného očkovania. Vaše dieťa raz vyrastie a určite bude cestovať alebo sa dostane do kontaktu s ľuďmi z iných krajín. Tým kontaktom myslím aj krátky pobyt v autobuse či metre.

Odmietnuť očkovanie je aj veľmi egoistické. Nemyslite si, že ak vaše dieťa predsalen ochorie, nenakazí zaočkovaných kamarátov. Očkovanie nechráni na 100%, ale je to číslo blízke 100 % , takže stále sa môže nájsť niekto, kto nie je imúnny. Ďalší ľudia sa očkovať nemôžu, aj keby chceli, lebo majú oslabenú imunitu. Okrem toho malé deti ešte nemajú za sebou všetky očkovania. Bavíme sa tu o smrteľných chorobách. Vaše dieťa možno nechtiac zabije svojho kamaráta. A ak nie, tak jeho kamarát bude poriadne chorý, čo vám určite jeho rodičia neodpustia.

Odmietnuť očkovanie kvôli strachu, že vás štát schválne zabíja, je konšpiračná teória a je to hlúpe zneváženie práce tisícok vedcov, ktorí vakcínu vyvíjali a testovali. Oni budú svoje deti očkovať tiež, takže určite by nepustili na trh zlú vakcínu. Aj keď môj výskum nemá s vakcínami nič spoločné, vždy sa ma doktne, ak niekto vedcov označuje za podplatených podvodníkov.

Odmietnuť očkovanie je aj veľmi nezodpovedné. Všetci chceme pre svoje deti to najlepšie. Ale stále sa nájdu jedinci, ktorí nezodpovedne vystavujú svoje vlastné deti chorobám s 10 alebo aj viac percentnou úmrtnosťou alebo s komplikáciami na celý život. V skutočnosti si nikto z týchto rodičov nevie predstaviť, aké zdravotné problémy jeho dieťa čakajú, lebo nikdy ich nezažil na vlastnej koži, lebo sám zaočkovaný je.

Ak chcete svoje dieťa vychovávať podľa seba a nie ako nariaďuje štát, verím, že sa vám podarí získať nejakú výnimku a dať vaše dieťa do špeciálnej školy alebo učiť ho doma. Môžete ho aj kŕmiť svojimi vlastnými Bio produktami. Ak vám začne kašľať, liečte ho čajíkmi namiesto antibiotík, až pokým to s ním nebude vážne. To je všetko OK. Výchova, stravovanie a antibiotiká sú indivuduálna vec, týkajú sa len vášho dieťaťa. Očkovanie sa ale týka celej spoločnosti a jeho odmietnutie ohrozuje náš všetkých.

Okrem toho očkovanie nie je proti Bio životnému šýlu . Mnohí antivakcinační aktivisti oznažujú povinné očkovanie za neželaný zásah štátu do integrity ľudskej bytosti. V skutočnosti nám ale štát podáva desaktivované patogény v malej dávke, aby sme sa s nimi oboznámili a vybudovali si protilátky. A patogény sú prírodné, tak sú predsa Bio! Očkovanie je vlastne prospešná služba. Robí sa preto, aby si naše telo vedelo poradiť, ak sa raz stretne s naozajstnou veľkou dávkou patogénov. Ak sú vo vakcíne nejaké pridané látky, tak to bolo naozaj nutnosťou a je to v tak malej koncentrácii, že sa s vyššími dávkami dostávate do kontaktu každý deň.

Štát, samozrejme, šetrí a robí túto službu len pre tie najnutnejšie choroby, ostatné očkovania podľa svojho výberu si môžete dobrovoľne zaplatiť sami. Takže ak nie ste fanúšikmi očkovania, nechajte svoje deti prejsť aspoň povinným očkovaním – tak budete mať čisté svedomie. A ak bude mať vaše dieťa zvýšenú teplotu, je to len imunitná reakcia a buďte si istí, že žiadny autizmus z toho nebude.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?