reklama

Liečba infekcie C. difficile

V minulých blogoch som písala o tom, čo asi spôsobuje prepuknutie infekcie spôsobenej baktériou Clostridium difficile. Ako ale liečiť človeka, ktorý je už človek nakazený?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Hovorí sa, že C. difficile je ešte stále citlivé na antibiotiká Metronidazol a Vancomycin. Pre lekára je to rýchle a pohodlné riešenie. Ale biológom sa zdá trochu nelogické používať antibiotiká na liečbu infekcie, ktorá vlastne prepukla kvôli predchádzajúcemu užívaniu antibiotík. Črevný mikrobióm tak bude zažívať jednu ekologickú zmenu za druhou. Niektoré baktérie zahynú, nahradia ich nové, zmení sa celý metabolizmus v črevách…

Tak sa dosť často stáva, že práve po infekcii C. difficile nasleduje infekcia spôsobená baktériou Enterococcus. C. difficile je na vancomycin citlivé, ale Enterococcus rezistentný. Je to ten istý príbeh ako v prípade C. difficile – ako aj C. difficile, tak aj Enterococcus je normálnym mierumilovným obyvateľom našich čriev, ale ak sa rovnováha bakteriálnych druhov v črevách poruší, Enterococcus sa začne rozrastať a zaútočí. Najväčšie nebezpečenstvo Enterococa spočíva v tom, že dokáže preniknúť aj do ostatných orgánov ľudského tela, napríklad do srdca a spôsobiť smrť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho sa zistilo, že aj keď je po liečbe Metronidazolom a Vancomycinom po infekcii C. difficile relatívny pokoj, je veľká pravdepodobnosť, že sa presne táto infekcia po nejakom čase vráti. Ak by sa začali rozširovať nové kmene C. difficile s rezistenciou na Metronidazol či Vanomycin, tak to by už bola totálna katastrofa.

Moji kolegovia z Harvardu a farmaceutická firma Merck vymysleli inú stratégiu. Vychádzala z toho, že snažiť sa vyhubiť antibiotikami baktériu, ktorá sa rozrástla kvôli iným predchádzajúcim antibiotikám, nie je dobrý nápad. Aj keby existovala nejaká neantibiotická liečba, pri ktorej by nebolo žiadne riziko vzniku nových rezistentých kmeňov C. difficile, tak ešte nie je vyhraté. Nikde totiž nie je zaručené, že aj neantibiotické spôsoby liečby, ktoré sú zamerané na zabitie C. difficile, budú na 100 percent špecifické len pre C. difficile. Viac než polovicu baktérií v našom tráviacom systéme vôbec nepoznáme, tak ako môžeme vedieť, že liečivo bude účinkovať iba proti C. difficile?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stratégia firmy Merck je založená na tom, že sa nevyhubí žiadna baktéri, ale iba sa zneutralizujú toxíny, ktoré produkuje C. difficile. Táto protilátka sa volá MK-3415A. Dostala sa cez niekoľkofázové pokusy na myšiach už do fázy testoch na ľuďoch. Výsledky vyzerajú zatiaľ výborne, ale stále ešte treba objasniť nejaké detaily, ako vlastne táto protilátka v tele pôsobí.

Hlavná otázka, ktorú si položili vedci z Harvardu minulý rok, bola: “Ako MK-3415A preniká cez črevné tkanivá do čreva, kde útočí C. difficile?” Urobili veľa testov na myšiach, rozobrali ich tkanivá, hľadali, kde sa protilátka v týchto nachádza v rôznych fázach infekcie. A výsledok bol práve ten, ktorý môžete vidieť na nasledujúcom obrázku:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prenikanie protilátky proti toxínom C. difficile do čriev
Prenikanie protilátky proti toxínom C. difficile do čriev (zdroj: Zhang et al. (2015) Infection and Immunity. doi: 10.1128/IAI.02550-14)

Na to, aby protilátka začala naozaj neutralizovať toxíny C. difficile, je potrebné, aby infekcia C. difficile naozaj prepukla, teda, aby sa štruktúra črevných tkanív naozaj začala rozrušovať jeho toxínami. To pomôže protilátke preniknúť do čreva. Jasné, malá časť protilátky sa dokáže dostať z krvného obehu cez črevné tkanivá do priestoru čreva aj sama, ale to nie je na úplne zneutralizovanie toxínov C. difficile úplne dostatočné. To vysvetľuje, prečo sa u skupiny pacientov/myší po podaní protilátky a nakazení C. difficile naozaj poškodenie čreva objaví, aj keď sa potom rýchle vyliečia. Tento mechanizmus publikovali minulý rok v Infection and Immunity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba ešte zdôrazniť, že sú aj ďalšie metódy na liečbu alebo prevenciu C. difficile. Existujú na to určité probiotiká, ale ich účinnosť sa kritizuje, pretože prospešné baktérie podané v probiotickom preparáte častokrát nie sú schopné usadiť sa v poškodenom črevnom ekosystéme pacientov s C. difficile.

V poslednej dobe sa zdá celkom úspešný fecal microbiome transplant, čo znamená, že chorý človek zje kapsulu, v ktorej sú črevné baktérie, ktoré poskytol zdravý človek. Tieto baktérie, na rozdiel od baktérií v probiotikách, nie sú kultivované v laboratóriu, lebo vlastne väčšinu baktérií z našich čriev ani v laboratóriu kultivovať nevieme. Keď sa ale dostanú vo forme kapsule do čriev pacienta s C. difficile, tak tam budú mať priaznivé podmienky a pravdepodobne sa väčšina z nich ujme.

Fekálne transplanty majú tiež svoje úskalia. Aj keď je fekálny transplant preverený, či neobsahuje baktérie a vírusy spôsobujúce choroby, o ostatných baktériách podaných pacientovi v kapsuliach vlastne skoro nič nevieme. V črevách žije toľko baktérií, že ich ani nevieme poriadne všetky identifikovať a nie to ešte presne popísať, do akej finálnej fázy sa nakoniec ekosystém pacienta v prítomnosti nových baktérií nakoniec prepracuje. Tieto transplantované baktérie určite umiernia agresivitu C. difficile, ale sami môžu spôsobiť ekologickú katastrofu. Je známy prípad ženy, ktorá dostala fecal microbiota transplantation od svojej obéznej dcéry a sama sa zanedlho stala obéznou. Dcéra bola asi jedna z tých ľudí, ktorých obezitu spôsobuje nešťastná kombinácia bakteriálnych druhov v črevách, ktoré napomáhajú tráveniu jedla v takej forme, že človek ľahko priberá. Viac sa o tomto prípade môžete dočítať v článku v Open Forum Infectious Diseases.

Moja spolupráca s vedcami z Harvardu začala v bode, keď chceli objasniť, čo sa deje s črevným mikrobiómom po podaní ich protilátky a po podaní klasického antibiotika Vanomycinu. Ale o tom až nabudúce.

Mária Džunková

Mária Džunková

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som mikrobiálna genetička. Pracovala som v Česku, v USA, v Španielsku, v Austrálii. Mojou aktuálnou zastávkou je Kalifornia. Na tomto blogu sa snažím prerozprávať moje vlastné vedecké články spôsobom jasným aj pre nevedeckú verejnosť Zoznam autorových rubrík:  VedaO mojom dedovi

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu